Bakan Yanık’tan 15 Temmuz vurgusu… Çanakkale Şehit Yakınları ve Gazievi açıldı

Bakan Yanık’tan 15 Temmuz vurgusu… Çanakkale Şehit Yakınları ve Gazievi açıldı

37
0
PAYLAŞ

Bakan Yanık'ın 15 Temmuz vurgusu... Çanakkale Şehit Yakınları ve Gaziler Evi açıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye’de ilk kez Çanakkale’de hizmete açılan Şehit ve Gaziler Evi’nde yaptığı konuşmada, “Milletimizin her durumda ve her durumda sahip olduğu bu sağlam tutum ve bilinç yurdumuzun bekası ve güvenliği şüphesiz en büyük gücümüzdür.Biliyoruz ki 1071’den itibaren Anadolu toprakları Malazgirt, Çanakkale ve İstiklal mücadelesi ruhuyla mayalanan 15 Temmuz destanı tüm ihtişamıyla yeniden ortaya çıktı. ”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye’de ilk kez Çanakkale’de hizmete açılan Şehit ve Gaziler Evi’nde 81 ilden şehit, gazi ve gazi yakınlarının ağırlanması, toplanma ve sosyalleşme ortamının amaçlandığını söyledi. faaliyetler.

AA raporuna göre Burns, çeşitli programlara katıldığı Çanakkale’de Vali İlhami Aktaş’ı ziyaret etti.

Daha sonra 19 Eylül Gaziler Günü’nde Çanakkale Deniz Polis Evi’nde yemekte şehit yakınları, gaziler ve aileleriyle bir araya gelen Yanık, Çanakkale’de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Burning, böyle bir milletin evladı olduğu için Allah’a şükrettiğini belirterek, “Bizler bu Anadolu ve Rumeli ülkesini, tüm Türkiye Cumhuriyeti’nin vatanı, kanlarıyla bir ve merhum yapanların torunlarıyız. buna yuva yaptık.Terimizi ve kanımızı kanımızın son damlasına kadar akıtarak kendimize hak edilmiş bir yuva yaptık.Biz insanız.Bu açıdan gazilerimizin ve şehit ailelerinin yanında olmak beni bir kez daha etkiledi ve Hem zihnen hem de bu ülkeye ve bu vatana karşı sorumluluğumuzun hatırası olarak tekrar sizlerle.” dedi.

Barbaros Mahallesi’ne giderek Anaçal Şehitleri ve Gazievi’nin açılışını yapan Bakan Yanık, işitme engelliler için işaret diline çevrilen konuşmasında, aziz vatanları için canlarını feda eden şehitlerimize ve merhum gazilerimize Allah’tan rahmet şehadetlerine vesile olmasını diledi. .

İçte ve dışta düşmana karşı göğüslerini koruyan, hainlere karşı dimdik duran kahraman gazilerimize hararetle teşekkür etti:

Öncelikle şehitlerimizin ve gazilerimizin yakınlarına, onurlu ve vefalı tavırlarından dolayı saygı, sevgi ve takdirlerimi sunarım. Vatanımızın bekası ve güvenliği için milletimizin her durum ve şartta temsil ettiği bu sağlam duruş ve bilinç şüphesiz ki en büyük gücümüzdür. 1071’den itibaren Anadolu’da Malazgirt, Çanakkale ve istiklal mücadelesi ruhuyla mayalanan 15 Temmuz destanında bu bilincin tüm görkemiyle yeniden gösterildiğini biliyoruz. Bu yüzden Çanakkale denilince yaşadığımız heyecan büyük önem taşıyor.

“MİLLETİMİZİN GÜVENİNİ VE EN ÖNEMLİ OĞULLARINI KORUMAK BİZİM GÖREVİMİZDİR”

Burns, Çanakkale’yi geçilmez kılan ruhun Sultan Alparslan, Fatih Sultan Mehmed, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Seyit Onbaşı’nın ruhu olduğunu vurguladı.

Bu ruhun kendilerinden yayılan ve 15 Temmuz’da milletin şahsında şekillenen ruh olduğunu belirten Yanık, şöyle devam etti:

Bu milli ruh içinde atalarımızın emanetine sahip çıkmayı bir onur ve refah olarak görüyoruz. Çanakkale, tarihimizdeki rolü nedeniyle bizler için güçlü bir sembolik anlam taşımaktadır. Çanakkale bizim için vatan, bağımsızlık, gelecek ve özgürlük demektir. Çanakkale şehit, gazi, kahraman hikayemiz demektir. Çanakkale inançtır, cesarettir, birliktir, dayanışmadır ve bayrağımızdır. Çanakkale, vatan sevgisinin, coşkusunun ve coşkusunun adıdır. Bugün açtığımız hizmet binamızı böyle bir anlayışın bir eseri ve somut ifadesi olarak görüyorum. Özellikle şehit yakınları ve Gazievi Çanakkale’de daha fazla anlam ve karakter kazanmakta ve ülkemize daha çok yakışmaktadır. Bu mutluluğu seninle yaşadığım için kendimi şanslı hissediyorum. Milletimizin emanetlerini ve asil evlatlarını korumak ve ihtiyaç duydukları her alanda onların yanında olmak görevimizdir.

“HİZMET BİNASI BEKLENTİLERE EN İYİ YANIT VEREBİLİR”

Bakan Yanık, vazgeçilmez hedeflerinden birinin şehit yakınlarının ve gazilerinin yaşam standartlarının yükseltilmesi için çalışmak olduğunu söyledi.

Geliştirdikleri yeni hizmet modelleriyle en iyisini yapmaya çalıştıklarını belirten Yanık, şunları kaydetti:

Şubat 2018’de temel taşı atılan hizmet binamız, kapasitesi ve her türlü müştemilatıyla beklentilerimizi en iyi şekilde karşılayabilmektedir. Ülkemizde bir ilk olan Şehit Yakınları ve Gaziler Yurdumuzun inşaatı ile birlikte 81 ilde şehit, gazi ve gazi aileleri ağırlanarak, karşılaşmaları ve sosyal aktiviteleri için ortam oluşturulmuştur. Ayrıca iletişim olanakları ve dayanışmaları güçlendirilerek ruhsal ve sosyal yönden gelişmelerine yardımcı olunmaktadır. 80 yataklı evimiz bu talebin karşılanmasına önemli katkı sağlayacaktır. Yatırımları ve kaynakları olabildiğince verimli kullanmak için gerekli çabayı göstermeliyiz. Entegre bir sosyal hizmet ve ara yaklaşımla mevcut kapasitelerimizi çok daha verimli kullanmamızı sağlıyoruz. Geçmişte pandemi nedeniyle hizmet binamız açılamasa da bakanlığımızın tesislerinde barınan vatandaşlarımızın kullanmasına izin verilmiş ve sosyal izolasyona yeni, modern ve konforlu bir alternatif haline gelmiştir.

Burns, talebin düşük olduğu zamanlarda bakanlığa bağlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerinden yararlanacak engelli ve refakatçilerine geçici barınma sağlayacak binanın yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Açılışa Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Boğaziçi ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mustafa Turhan Ecevit, Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Canpolat, Çanakkale Savaşları Ören Yeri Başkanı Smail Kaşdemir, Türk Gaziler Derneği Çanakkale Başkanı ve diğer davetliler katıldı.


  • deniz ateşi
  • anakkal
  • Gaziler
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK