Bakan Çavuşoğlu: Mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var

Bakan Çavuşoğlu: Mültecilerin ülkelerine döndürülmesi için çalışmalarımız var

17
0
PAYLAŞ

Bakan Çavuşoğlu: Mültecileri ülkelerine geri getirmek için çalışıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Özellikle Suriye’den gelen mültecilerin ülkelerine dönüşü için çalışıyoruz. Uluslararası toplumdan daha iyi destek almaya başladık. aranan.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni tip koronavirüs salgınıyla düzensiz göçmen sorununun arttığını belirterek, “Artık güvenli dönüş ve mültecilerin kendi ülkelerine gönderilmesi için uluslararası toplumdan daha iyi destek alıyoruz. Siz bu işin ciddiyeti biraz sizde. anlaşıldı.” diye seslendi.

Çavuşoğlu, 28 Temmuz orman yangınında traktörleri kullanılamaz hale gelen 16 çiftçiye yeni traktörlerini teslim etmek üzere Antalya’nın Manavgat İlçesi’ndeki gençlik merkezinde düzenlenen törende gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’nin geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye geldiğine dikkat çeken avuşoğlu, “Mültecilerin güvenli bir şekilde ülkelerine geri gönderilmeleri ve ülkelerine gönderilmeleri için artık uluslararası toplumdan daha fazla destek görüyoruz. Bu sorunun ciddiyetini biraz anladınız. Başta Suriye olmak üzere mültecileri ülkelerine geri getirmek için Mülteciler Yüksek Komiserliği ile birlikte çalışıyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, Suriyelilerin çoğuna ev sahipliği yapan komşu ülkeler olarak Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak olarak bir girişim başlattıklarını söyledi. Çavuşoğlu, Lübnan’daki durumun çok kötü olduğunu vurgulayarak, geri dönenler için İdlib’de olduğu gibi eğitim, sağlık ve istihdam yaratma projelerinin insanları zorlayarak değil, gerçekleştirilmesi gerektiğine işaret etti.

Çavuşoğlu, şu ana kadar Avrupa’nın Suriye’nin yeniden inşasına karşı çıktığını belirterek, şöyle devam etti:

“Doğru. Savaş sırasında bir ülkeyi veya yeri yeniden inşa etmek gerçekçi değil. Hepimizin rejime karşı net bir duruşu var ama temel ihtiyaçların sahada karşılanması bir ülkeyi yeniden inşa etmek değildir. Aynı şey Afganistan için de geçerli, onun yüzünden. Afganistan’daki mevcut durum, rejim konusunda hepimizin net bir duruşu var. Onu göndermek ne doğru ne de mümkün. Zaten muhatap da yok.”

– “BUnun TÜRKİYE’DE BİR SORUN OLDUĞUNU VE TOPLUMDA BİR HASTALIK OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin önceki hükümet ve yönetim döneminde Afganları Afganistan’a hava yoluyla gönderdiğini söyledi. Avuşoğlu, Pakistanlıları da aynı şekilde gönderdiklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kovid-19 ile bu sorun artmaya başladı. Gelişmelere ve ekonomik sorunlara bağlı olarak farklı ülkelerde hareketlilik görüyoruz. Bu küresel bir sorunsa, uluslararası bir topluluk olarak bu sorunu çözmek için birlikte çalışmalıyız. Bunun Türkiye’de bir sorun olduğunu görüyoruz, toplumda görüyoruz. Bir de rahatsızlık var. Bu konuya sadece güvenlik açısından bakmak doğru değildir. Olaya ırkçı ve faşist bir yaklaşımla bakmak son derece yanlıştır. Öte yandan toplumsal bir sorunsa her şeyi birlikte sakince değerlendirerek yani yeni politikalar geliştirerek çözüm bulmak gerekiyor.Bu alanda özellikle ilgili tüm kurumlarımız çalışıyor ve bu konuda Gerekli alt yapı çalışmalarına devam edilecektir.”


  • Bakan Çavuşoğlu son dakika
  • avuşoğlu mülteci sorunu
  • avuşoğlu düzensiz göç sorunu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK