Afyonkarahisar’da üretiliyor… 3 kıtada 20 ülkeye ihraç

Afyonkarahisar’da üretiliyor… 3 kıtada 20 ülkeye ihraç

13
0
PAYLAŞ

Afyonkarahisar'da üretildi... 3 kıtada 20 ülkeye ihraç edildi

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde faaliyet gösteren bir firma, 3 kıtada 20 ülkeye tarım makineleri ihracatı yapıyor.

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesindeki bir tesiste yapılan mısır ve ayçiçeği hasat masaları Avrupa, Asya ve Afrika’da 20 ülkeye ihraç edilmektedir.

AA’nın haberine göre, 35 yıl önce ilçede iş makineleri üretimine başlayan Atürk Makine, 25 yıldır tarım makineleri sektöründe faaliyet göstermektedir.

10 bini kapalı olmak üzere yaklaşık 15 bin metrekarelik alanda 65 kişiye istihdam sağlayan şirket, organize sanayi bölgesinde ağırlıklı olarak “mısır hasat makinesi”, “ayçiçeği biçerdöver” ve biçerdöverlerde balya makinesi üretiyor.

Firma sahibi Hüseyin Atürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürettikleri mısır ve ayçiçeği başlarının yüzde 80’ini ihraç ettiklerini söyledi.

Her gün yeni bir ülkeden ürün talebi aldıklarını ifade eden Aktürk, şunları kaydetti:

“Avrupa, Asya ve Afrika’da 20 ülkeye ürün gönderiyoruz. Asya’da Kazakistan, Özbekistan ve Gürcistan, Afrika’da Tunus, Fas ve Cezayir başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyoruz. En çok ihracat İtalya, Rusya, Sırbistan ve Bosna’ya yapılıyor. Hersek. “ABD, Almanya ve Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkeleriyle ihracat için görüşmelere başladık. Fransa’ya büyük makineler için teklifte bulunduk.”

“Önümüzdeki sezonda büyük makine üretimine başlayacağız. Bu yıl hedefimize ulaştık ve şu anda üretimimizin yüzde 80’ini yurtdışına gönderiyoruz. Neredeyse her gün başka bir ülkeye gönderiyoruz. teknik servis ve yedek parça ağımız da mevcuttur. Başardık. “

“PANDEMİ DÖNEMİNDE TARIM MAKİNELERİ İHRACATI ARTIRILIYOR”

Tarım sektörünün Kovid-19’dan etkilenmediğini belirten Atürk, salgın döneminde tarım makineleri ihracatının arttığını söyledi.

Aktürk, ürettikleri balya makinelerinin yurt içinde de alıcı bulduğunu açıklıyor:

“Avrupa ülkelerindeki bazı fabrikalar pandemi nedeniyle kapandı veya hala işgücünün yarısı ile çalışıyor. Sağlık sorunları daha olasıdır. Yurtdışındaki fabrikalar Kovid-19 nedeniyle kapalı olduğu için Avrupa’daki firmalar da bizden ürün temin etmeye çalışıyor ve şu anda çalışmalarımızı ve üretimimizi tam kapasite yapıyor.”

Tarım makinesi almak için bir araya gelen Bosna Hersekli işadamı Darko Yorumu: “Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadık. Daha uzun çalışmak istiyorum. Firma yetkililerini Bosna Hersek’e davet ediyorum. Yenileri üzerinde çalışmak istiyoruz. Türkiye” çok iyi ve onu çok seviyorum.” ” aranan.


  • Afyonkarahisar
  • Tarım makinesi
  • ihracat
  • Sandıklı
  • Aktürk makineleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK