20 ilde eş zamanlı kalpazanlık operasyonu… Ekipler düğmeye bastı

20 ilde eş zamanlı kalpazanlık operasyonu… Ekipler düğmeye bastı

74
0
PAYLAŞ

20 ilde eş zamanlı kalpazan operasyonu... Ekipler düğmeye bastı

Ankara merkezli 20 ilde aynı anda düzenlenen kalpazanlık operasyonunda 96 kişi tutuklandı. Terör örgütü PKK’ya üye olmak ve propaganda yapmak suçundan kayıtlı olanlar da dahil olmak üzere suç örgütü mensuplarının, 5 milyon lira civarında sahte para ve Türk lirası pazarladıkları tespit edildi.

Ankara’da 20 ilde 116 şüpheliye “Benjamin” isimli sahte para operasyonu düzenlendi. 96 kişi tutuklanırken, şüphelilerin 5 milyon lira değerinde sahte döviz ve Türk lirası çıkardıkları belirlendi.

AA raporuna göre Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, ruhsatsız silah ve tarihi eser ticareti yaptığı belirlenen suç örgütünü sosyal medya üzerinden ve bir yıl sonra teknik ve fiziki olarak takibe aldı.

Ardından Ankara’nın 20 ilinde gerçekleştirilen Benjamin Operasyonu kapsamında 116 kişi hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

Özel Harekat ekiplerinin desteklediği operasyonda 130 bin lira, 33 bin 860 dolar, 25 bin 750 euro, 13 adet ruhsatsız silah, 1 adet kros tüfek ve tarihi eser görünümündeki madeni paralar ile sahte para yapımında kullanılan birçok araca el konuldu.

Zanlıların komisyon karşılığı bastıkları sahte parayı sosyal medyada kendileriyle iletişim kuran kişilere satarak piyasaya 5 milyon lira civarında sahte döviz ve Türk lirası kazandırdığı belirlendi.

Suç örgütü mensuplarından bazılarının PKK terör örgütüne üye olduğu ve propaganda yaptıkları öğrenildi.

Polisin gözaltına alınan zanlılara yönelik operasyonlarının sürdüğü, diğer zanlıların yakalanmasına yönelik çalışmaların sürdüğü öğrenildi.


  • kalpazan
  • operasyon
  • terör örgütü
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK