Yazılım okulları açılıyor! Öğretmensiz okulla iş garantili eğitim

Yazılım okulları açılıyor! Öğretmensiz okulla iş garantili eğitim

40
0
PAYLAŞ

Yazılım okulları açın!  Öğretmensiz bir okulla iş garantili eğitim

Yeni nesil yazılım okullarının açılışını yapan Bakan Varank, “Öğretmen olmadan öğrenciler oyunlaştırma yöntemiyle birbirlerinden öğrenecekler mi?” dedi. aranan. Vadi İstanbul’da okul açıldıktan sonra sıra Kocaeli’ne geliyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye açık kaynak platformu 42 okulun açılış töreninde yaptığı konuşmada, “24 saat açık olacak bu okullarda eğitim tamamen ücretsiz. Öğrenciler öğretmen olmadan proje ve oyunlaştırma yöntemiyle birbirlerinden öğrenirler. Bu okullarda uluslararası standartları yakalayabilmek için Fransız Ekol 42 markasıyla çalıştık” dedi. diğer okul 27 Eylül’de Kocaeli’de faaliyetlerine başlayacak.

DÜNYANIN EN İYİLERİNDEN BİRİ

Varank, gelecekte bu okulları diğer illerde de yaygınlaştırmak istediklerini belirterek, “23 ülkede 36 lokasyonu bulunan uluslararası bir marka olan Ekol 42, dünyanın en iyi programlama okullarından biri. Bu eğitim kurumları en iyiler tarafından istihdam ediliyor. şirketler. Amacımız, sadece yazılım geliştiricileri yetiştirmek yerine, iş piyasasına hızlı bir şekilde girebilecek yazılım geliştiricileri yetiştirmek olacaktır. Türkiye Açık Kaynak Platformu bu anlamda gençlerimizi yalnız bırakmayacaktır.”

ZORLU İNSANLAR İÇİN ANINDA İŞLER

Bakan Mustafa Varank, okulda eğitimci olmamasının bu okulun en önemli özelliği olduğunu vurgulayarak, “Bu okulu 2 yılda bitirmek mümkün, 3,5 yılda bitirmek mümkün, bu okulu 3’te, Çık 5’te bitirmek mümkün. yıllar. Şimdiye kadar, öğrencilerin ve mezunların yüzde 100’ü iş buldu. Üniversite eğitimine gerek yok diyebiliriz. Aslında önceden programlama veya elektronik eğitimine gerek yoktur ve bu okullara kayıt yaptıranların yüzde 46’sı programlama eğitimi almadan kayıt yaptırmıştır. Ancak bu okullar çok başarılı ve birinci sınıf yazılım geliştiricilerdir. Bu yöntemin etkinliğine inanıyoruz.”

BİR YAZILIM ORDUSU GELİŞTİRİYORUZ

Bakan Varank, dijital çağın yeni düzeninde “ben varım” diyebilmenin ön şartının güçlü bir yazılımcı tabanı olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin yazılımcılar ordusunu da geliştirdiğini belirten Varank, “2023 yılında ülkemizdeki yazılımcı sayısının en az 500.000 olmasını hedefliyoruz. Bu noktada önemli görevler üstleniyor. Hem kamuda hem de özel sektörde kullanılan yazılımlarda dışa bağımlılığı azaltacağız. Daha da önemlisi, olası siber güvenlik sorunlarını ortadan kaldıracağız.”

GÜÇLERİMİZE KATILIN

Türk açık kaynak platformunun 42 öğrencinin iş imkanlarıyla bir araya gelmesinde en büyük destekçisi olacağını söyleyen Varank, “Gençlerimiz sektördeki değerli firmalarla gerçek projelerde, yazılım firmalarında, girişimcilerde ve hatta öğrencilerimizde çalışma fırsatı bulacak. Bu platforma ve bu platforma sizin için katacak çok şeyiniz var. Gelin hep birlikte güçlerimizi birleştirelim, milli ve özgün yazılımımızı geliştirelim” dedi.


  • Sanayi ve Teknoloji Bakanı
  • mustafa varank
  • yazılım
  • yazılım okulu
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK