Türkiye’nin en yüksek ikincisi olacak: Ekim ayında açılıyor

Türkiye’nin en yüksek ikincisi olacak: Ekim ayında açılıyor

183
0
PAYLAŞ

Türkiye'nin ikinci en yüksek binası olacak: Ekim'de açılıyor

Türkiye’nin en yüksek ikinci platform viyadüğü olan Tekkale Viyadüğü, Ekim ayında açılacak.

Artvin’de Çoruh Nehri üzerinde inşa edilen Türkiye’nin en yüksek barajı Yusufeli Barajı, ilçenin 4 viyadük ve 40 tünelle sular altında kalacak yeni yerleşimine ulaşımı sağlayacak.

DHA’dan gelen habere göre 275 metre inşaat yüksekliği ile “çift eğrilikli ince kemer baraj tipi” kategorisinde Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı tamamlandı.

26 Şubat 2013 tarihinde Kuzeydoğu Anadolu’nun en büyük nehirlerinden biri olan Artvin’deki Çoruh Nehri üzerinde Türkiye sınırında 410 kilometre uzunluğundaki Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projesinin lansmanı yapıldı. Aralık ayında yakalandı. Barajda kurulu 558 megavat kurulu güce sahip santral, 2,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak. Türk mühendisler tarafından inşa edilen baraj, ülke ekonomisine yılda 2 milyar lira katkı sağlayacak.

Toplam uzunluğu 56,7 kilometre olan 4 viyadük ve 40 tünel ile Yusufeli barajının sular altında kaldığı ilçenin yeni yerleşimine yaklaşılıyor. Konya-Antalya arasındaki 166 metre yüksekliğindeki Eğiste Viyadüğü’nün tamamlanmasının ardından Türkiye’nin ikinci en yüksek kaideli viyadüğü olacak 150 metre yüksekliğinde ve 628 metre uzunluğunda Tekkale Viyadüğü. İşaret ve tabelaları ile son önlemlerin alındığı viyadükler, Ekim ayında trafiğe açılacak.

“SU KISITLAMA PROGRAMINA GÖRE BÖLGEYE TAŞINACAKLAR”

Devlet Su İşleri (DSİ) şube müdürü Suat Köse’ye göre, relokasyon yeri izleme, viyadükler ve yollar büyük ölçüde tamamlandı. Köse, “Yollar Genel Müdürlüğümüzdeki teknik köprülerin çoğu tamamlandı. Tünellerimiz açıldı. Barajın tıkanıklık programına göre trafiğe de açılacaklar. Buradaki çalışmalar, taşıma ve istif öncesi her şey dikkate alınarak baraj programına göre yapılır. A’dan Z’ye tüm işler yerinde sorumlu kurumlar tarafından kontrol edilir. Tüm firmalarla koordineli olarak ilçemiz su tutma programına göre doluluklara hazır olacaktır” dedi.


  • Tekkale Viyadüğü
  • Tekkale Viyadüğü ne zaman açılıyor?
  • Tekkale Viyadüğü nerede?
  • Yusufeli Barajı’nda son durum
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK