Türkiye’nin büyümesini yakalayacak! Fitch şaha kalktı

Türkiye’nin büyümesini yakalayacak! Fitch şaha kalktı

37
0
PAYLAŞ

Türkiye'nin büyümesini emecek!  Fitch ayağa kalktı

Fitch hızımıza yetişemiyor! Sıfır öğretmenin kafasını çevirdik. Derecelendirme kuruluşu, Türkiye’nin büyümesine ayak uydurmak için 9 ayda 6 kez tahminlerini değiştirerek geçen yıl 2 puan artırdı.

Türkiye ekonomisinin birçok ülkeden pozitif ayrılmasıyla elde ettiği dinamik büyüme, uluslararası kuruluşların başını döndürüyor. “Sıfır öğretmen” olarak bilinen uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, dün Türkiye’nin yılın ikinci çeyreğindeki yüzde 21,7 büyümesini revize etti. Bu yıl için büyüme tahminini yüzde 7,9’dan yüzde 9,2’ye yükselten enstitü, yılbaşından bu yana altıncı kez revizyona gitti. Derecelendirme kuruluşu OVP, yıl sonunda yüzde 9 büyüme tahmin ediyordu. Fitch, Ocak ayı başındaki ilk tahmininde Türkiye için sadece yüzde 3,5 büyüme öngörmüştü.

TEK REVİZYON

Türkiye için tahminlerini sürekli güncellemek zorunda kalan bazı kurumlar, son güncellemeyi 1 Eylül’de 2. çeyrek büyüme rakamlarının açıklanmasının hemen ardından yaptı. Fitch ile birlikte son tahmin değişikliğini yapan kurumlardan biri olan JP Morgan, büyüme tahminini yüzde 6,8’den yüzde 8,4’e, Goldman Sachs ise yüzde 7,5’ten yüzde 9,5’e yükseltti. Ocak ayında birçok kurum büyüme tahminini 3-4 kez değiştirirken, sadece S&P yüzde 3,6’lık büyüme tahminini bir kez değiştirdi. S&P, Mart ayında yayınladığı bir ara raporla büyüme tahminini yüzde 6,1’e yükseltmişti.

DÜNYAYA GÖSTERİLEN FITCH

Fitch’in dün yayınladığı ve Türkiye için 6. kez revize edilen raporu, Türkiye’nin bu yıl son 10 yılın en yüksek ekonomik büyümeyi yaşama ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Raporda, Türkiye’de ekonomik büyümenin 2022’de yüzde 3,5’e düştükten sonra 2023’te yüzde 4,5’e yükselmesinin beklendiği belirtildi. Fitch, küresel ekonomi için büyüme tahminini yüzde 6,3’ten yüzde 6’ya düşürdü. Fitch, Çin’de büyümeyi yüzde 8,4’ten yüzde 8,2’ye ve ABD’de yüzde 6,8’den yüzde 6,2’ye düşürdü. Euro bölgesi için büyüme tahminini de yüzde 5’ten yüzde 5,27’ye yükseltti.

MERKEZİN ANKETİNDEN YÜZDE 8,2 BÜYÜME BÜYÜME

Merkez bankası Eylül ayı piyasa katılımcısı anketini yayınladı. Ankette, 2021 için büyüme beklentileri yüzde 6’dan yüzde 8,2’ye yükseldi. Ankette enflasyon beklentileri yıl sonunda yüzde 16,74’e yükseldi. Bir önceki anket döneminde beklenti yüzde 16,30 olarak belirlenmişti. Faiz oranları da ankete dahil edildi. Buna göre, katılımcılar bu ay önemli bir faiz değişikliği beklemiyor. Yıl sonu için dolar beklentisi Eylül anketinde 8.92 idi. Bir önceki ankette bu beklenti 8.94 idi.


  • türkiye ekonomisi
  • fitch
  • merkez bankası
  • sıfır öğretmen
  • İş haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK