Türkiye’den Doğu Akdeniz mesajı: Geri adım yok!

Türkiye’den Doğu Akdeniz mesajı: Geri adım yok!

100
0
PAYLAŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Karadeniz’deki keşfin bu tarafına odaklandık ama bu Akdeniz’i ihmal ettiğimiz anlamına gelmez, bir daha girmeyeceğiz. Faaliyetlerimizi kendi denizcilik sorumluluk alanımızda sürdüreceğiz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin 2027 yılında maksimum üretim kapasitesine ulaştığında, Türkiye’nin yıllık yurt içi ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılayacağını söyledi. Bakan Dönmez, Türkiye’nin Akdeniz’deki gaz arama faaliyetlerine ilişkin “Akdeniz’i ihmal etmedik” dedi.

Dönmez, Bloomberg’e verdiği röportajda 540 milyar metreküplük iddialı gaz üretim programı, artan enerji talebi karşısında yeni satın almalar ve yenilenebilir enerji çalışmaları başta olmak üzere bakanlığın gündemindeki konuları değerlendirdi.

KARADENİZ’DE İLK HEDEF 3.5 MİLYAR METREKÜP

Sakarya doğalgaz sahasında yaklaşık 40 üretim kuyusu planlandığını kaydeden Bakan Dönmez, ilk üretimin ilk 10 kuyu ile gerçekleştirileceğini söyledi. Hedefin 2023 yılında gazın sisteme bağlanması olduğunu vurgulayan Dönmez, “Sakarya gaz sahası çevresinde sismik etüt ve değerlendirmeler devam edecek. Bu kapsamda önümüzdeki yılın ilk aylarında bir keşif sondajı daha gerçekleştirebiliriz” dedi.

Kuzeybatıdaki Sakarya ve Amasra-1 sahalarından sonra Dönmez’in işaret ettiği sondaj sahası, Tuna 1 ile başlayan ve Türkali ile devam eden üçüncü araştırma alanı olacak. Dönmez, bu sahanın Sakarya gaz sahasının batısında olduğunu söyledi. Bakan Dönmez, “Her faz 10 kuyudan oluşuyor. 40. kuyudan sonra tam üretime geçeceğiz. Oradaki hedefimiz 2027 gibi görünüyor. Seviye olarak günde 10 milyon metreküp ile başlayıp 40 milyon metreküpe kadar çıkıyoruz. Yıla bakarsanız, süreç az ya da çok sonundadır. Bu da 15 milyar metreküpe tekabül ediyor. “Türkiye’de 2020 yılında yurt içi doğalgaz tüketimi 48 milyar metreküp civarındaydı.

“Akdeniz’i ihmal etmedik”

Buna karşılık, Türkiye’nin Akdeniz’deki gaz arama faaliyetleri son zamanlarda arka planda kaldı. Bakan Dönmez: “Bu konuda bir motivasyon kaybı var mı?” Orada 2-3 yıl 8 kuyu açtık, somut bir keşif veremedik. Bazı işaretler bulduk ama ekonomik olmadı. Sismik araştırmalarımız devam ediyor. Tabii Karadeniz’deki keşifle birlikte” iş planımızın yoğunluğundan dolayı bu tarafa odaklanıyoruz ama Akdeniz’i ihmal ediyoruz. “Başardık, tekrar girmeyeceğiz anlamına gelmez. Faaliyetlerimizi kendi deniz yetki alanımızda sürdüreceğiz.” ,” cevapladı.

RUS GAZI GENİŞ TALEP KARŞILIYOR MU?

Türkiye’den gelen artan talep karşısında Rusya’dan satın alınan gazın yeterli olup olmayacağı sorulduğunda Dönmez, Mavi Akım ve Türk Akımı’nın tam olarak kullanılması durumunda arz güvenliğinde herhangi bir sorun olmayacağının tahmin edildiğini söyledi. Dönmez, “Mevcut boru hattının kapasitesi mevcut. Türk Akımı’nın taahhüdü kamu ve özel olmak üzere 14 milyar metreküp. Mavi Akım’ın da 16 milyar metreküpü var. Hesaplarımıza göre Türk Akımı 16 milyar metreküpe ulaşabilir. ” aranan. Bakan Dönmez, Türkiye’nin halen alternatif kaynaklar üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi. Bu süreçte uygun fiyatların önemine dikkat çeken Dönmez, Türk Akımı’nın 8 milyar metreküp doğalgaz kontratının bu yıl sona erdiğini hatırlattı. Bakan Dönmez, “TürkAkım’ın getirdiği 8 milyar metreküpün yarısı BOTAŞ’a, diğer yarısı da özel sektöre ait, bu nedenle Gazprom’un yeni bileşimdeki tercihleri ​​burada da önemli” dedi. değerlendirmesini yaptı.

“İKLİM ŞARTLARI TALEP ARTIRIYOR”

Röportajda Dönmez, Türkiye’nin yıllık doğalgaz talebinin bu yıl 55 ile 60 milyar metreküp arasında olacağını belirterek, bunun ülke ekonomisinin büyümesine paralel olarak artabileceğini de sözlerine ekledi. Türkiye, ithal ettiği doğal gazın önemli bir kısmını elektrik üretmek için kullanmaktadır. Yenilenebilir kaynakların bu noktada önemli olduğunu anlatan Dönmez, “Bu yıl doğalgaz talebindeki artışın nedenlerinden biri de kurak iklim nedeniyle hidroelektrik santrallerimizde üretimimizin yetersiz kalmasıydı. Bu açığı gaz “ve kömür” ile kapattık.

TAVSİYE EDİLEN YENİ GES

Bakanlığa göre, Türkiye yenilenebilir kaynaklar açısından Avrupa’da 5., dünyada ise 10. sırada yer alıyor. Dönmez, “Bir yandan YEKA ihalelerimiz devam ediyor ve inşallah Ekim ayında 2 bin megavatlık güneş enerjisi santrali (GES) inşa edeceğiz. 1000 megavatlık bir GES’imiz daha var. Bakanlığımızın şu anda 1500 megavat gücü var. Bir megavatlık GES yarışmasına daha hazırlanıyor” dedi.

“LNG ALIMLARI ARTIRILABİLİR”

ABD, Türkiye’nin son yıllarda en çok LNG ithal ettiği ülkelerden biridir. Bakan Dönmez, bu ülkeden alımların önümüzdeki dönemde de devam edebileceğini belirterek, “Afrika ve Körfez bölgesinden de alım yapıyoruz. LNG artabilir. Çünkü teorik olarak 40 milyar m³ LNG’yi gazlaştırma kapasitemiz var, ülkenin tüketiminin 55-60 milyar metreküp olduğunu varsayıyorum. Bu bir kapasite demektir. Fiyatlar bu konuyu büyük ölçüde belirlemiş olacaktır. LNG denilince kısa ve orta vadede kontratları düşünmek lazım.”

EÜAŞ’TA ÖZELLEŞTİRME VARLIK SATIŞINA ODAKLANIYOR

Bakan Fatih Dönmez, Türkiye’nin başta TEİAŞ olmak üzere enerji kitlerine yönelik kamu tedarik planları ile ilgili soruları da yanıtladı. “TEİŞ’te halka açacağız ama küçük miktarlarda olacak. Çoğunluk hissesi her halükarda halkın elinde olacak.” EÜAŞ’taki özelleştirme programının işlerse varlık satışı yoluyla olacağını belirten Doenmez, “Şu anda hisse bazında özelleştirme düşünmüyoruz” dedi. kullanılan cümleler.

“GELECEK PAZAR TAHMİNİ ÖNGÖRÜLEBİLİRLİĞİ ARTIRACAK”

Dönmez, 1 Ekim’de açılacak olan gaz vadeli işlem piyasası ve olası etkileri hakkında da yorum yaptı. Türkiye’nin 1 Haziran’da vadeli işlem piyasasını elektriğe açtığını hatırlatan Dönmez, “Bu ne getirecek? En önemlisi, müşterilerin geleceği maliyetler açısından görmelerini sağlayacağız. Burada oluşturulacak sanayiciler ve toplu tüketiciler için özellikle önemli olan bu, sadece Türkiye için değil, Türkiye için de olacaktır. Aynı zamanda bölge ülkelerindeki elektrik ve gazın piyasa fiyatının bir göstergesi olabilir.” ibaresi kullanılıyor.


  • Akdeniz’de son dakika doğalgaz araması
  • Karadeniz’de sondaj faaliyetleri
  • Türkiye Doğu Akdeniz’de gaz araması
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK