Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor: Park cezası iptal edildi

Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor: Park cezası iptal edildi

24
0
PAYLAŞ

Tüm araç sahiplerini ilgilendiriyor: park ücreti iptal edildi

Kahramanmaraş’ta otomobilini otobüs durağı yakınına park eden sürücüye polis tarafından yazılan 132 TL’lik sahte park cezası, delil olarak sunulan fotoğrafta durağın görünmemesi nedeniyle mahkeme tarafından iptal edildi.

Onikisubat Mahallesi Prof. DR. 13 Nisan 2021’de Necmettin Erbakan Bulvarı’ndaki otobüs durağının yanına park eden ve adının açıklanmasını istemeyen bir kişiye, kaçak park yeri işgal ettiği gerekçesiyle polis tarafından 132 lira para cezası verildi.

AA raporuna göre Karara itiraz eden kişi, haksız yere cezalandırıldığını savunarak avukatı aracılığıyla dava açtı ve arabasını otobüs durağının en az 15 metre uzağına park etti.

Kahramanmaraş 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, sürücü hakkında verilen karar ve polis ekiplerinin çektiği fotoğraf incelendi.

Durağa en az 15 metre park ettiğini ve kendisine haksız bir ceza verdiğini iddia eden mahkeme, bu nedenle cezanın kaldırılmasını talep etti.

Davacının avukatı Damla Yağmur Ay, sanığın şüpheden yararlanması ilkesinin Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) değişmez ilkelerinden biri olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Polislerin çektiği fotoğraflarda aracın durdurulması söz konusu olmadığı için mahkeme, şahsın düzenlemeleri ihlal edip etmediğini tespit edemedi. Bu noktada müvekkile, bu noktada bir şüphe olduğu ve şüphelinin şüpheden yararlandığı gerekçesiyle para cezasına çarptırıldı.”

Ay, kararın emsal teşkil ettiğini vurguladı ve vatandaşların park cezası alırken bu detaylara dikkat etmesi gerektiğini belirtti.


  • yanlış park cezası
  • yanlış park cezası iptal
  • Arabalar için park cezası
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK