“Tarıma 2 milyar veriyoruz, 14 milyar israf ediyoruz”

“Tarıma 2 milyar veriyoruz, 14 milyar israf ediyoruz”

30
0
PAYLAŞ

"Tarıma 2 milyar veriyoruz, 14 milyar israf ediyoruz"

“Her yıl 14 milyar gıdayı israfimiz” Gıda israfının büyük boyutlara sahip olduğunu belirten İSTİB Başkanı Ali Kopuz, Türkiye’deki 18 milyon ton gıda atığının olduğuölyu $1suğunun gıda atığının olduğu. Kopuz, onaylanmış destekerin 7 ulaşmayı vurguladı.

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, gıda israfının korkunç boyutlarına ulaştığını söyledi. Kopuz, “Turzye’de İsraf Edilen Ve Kaybolan Gıdanın Maddi Değeri 14 Milyar Dolar Civarında. 2022 Yılı Tarımsal Destcleri 29 Milyar Lira, Yani 2 Milyar Dolar. Bunun Anlamı, Tarımsal Destlerin Toplamının Yedi Katı Değerdeki Gıdayı İsraf Ediyoruz” Dedi.

ENERJİ, EMEK İSRAFİ

Gıda Israfının Bir Oilümer Kalım Meselesi Haline Gelmeye Başladığına Işaret Eden Kopuz, Tarım Ve Orman Bakanlığı’nın Tahminlerine Göre Türkiye’nin Yıllık Gıda Kaybı Ve Israfının 18 Milyon Ton Civarında Ol Aktardı. Kopuz, Gıda’ve Gıda’ve okunan gıda ise 1.3 milyar ton olduğunu, kayıtta “Bunun maddi değeri yaklaşık 1 kişi Dolar Yani çöpteki Tarım 1 kilogram gıdanın değeri 77 Bu hesaba göre Türkiye.. ‘deki 18 milyon ton gıda atığının yaklaşık 14 milyar Dolar anlamına gelebilir. 29 milyar lira, yani 2 milyar Dolar. Biz bu Paranin yedi katı değerindeki çöpe atıyoruz. Gıda Israfi deyincemize sadece çöpe Atilan gıda gelmemeli. Gıda Israf’ta aynı zamanda bir kaynak, emek, sermaye ve enerji Israfi’de. Tarımsal üretim için, zamanı gelen israfi var. ve gıdanın içeriğin, lojistik ve depolamaya hazırlama, sunumundan, sofraya küçükna kadar, her iş aşaması veril iyor, kaynak harcanıyor ve enerji sarf ediliyor.”

MEYVE-SEBZELER İLK SIRADA

Gıda israfı hakkında insanlar Çevre’nin içeriğinden bahseden Ali Kopuz’dan bahsedersiniz. Kopuz gıda gıda tesislerinin kapsamlı çevre programı’na yönelik gıda israfi verilerinin zengin ülkelerdeki ülkelerde, fakir ülkelerdeki ihtiyaçların kapsamından dolayı israfın analizini açıklayan bir göstergedir. Gıda Israfının Oranı, Meyveler Ve Sebzeler İçin Yüzde 40-50, Yağlı Tohumlar, et Ve Süt Uülleri İçin Yüzde 20, Balık İçin Yüzde 30’Dur. Zengin Olkelerdeki Tüketiciler, Her Yıl Sahra Altı Afrika’nın Tüm Net Gıda üreimi Kadar Gıdayı Boşa harciyor.”

AVRUPA VE ABD BAŞI ÇEKİYOR

Kopuz, Şötyle Devam Etti: “Avrupa Ve Kizey America’daki Tüketiciler Kişi Başına Düşen Yıllık Gıda atığı 95-115 Kilogram, Sahra Altı Afrika Ve Güney-Güneydoğu Asya’daki Tüketicilerin İMKB Sadeec 6-11 Kilogramdır. Yıllık Kişi Başına Düşen İnsan Tüketimine Yönelik gıda üretimi, tüm dünyada 900 kilogram, yoksul ve 460 kilogram.


  • ali kopuz
  • gıda
  • tarım
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK