Rusya ilk kez vana kapatacak! Rubleyle ödeme yoksa gazı kesecek

Rusya ilk kez vana kapatacak! Rubleyle ödeme yoksa gazı kesecek

35
0
PAYLAŞ

Rusya ilk kez vana kapatacak!  Rubleyle ödem yoksa gazi kesecek

Rus gazinin dost canlısı kullanıcısına yönelik ödemelere yönelik sistem yeni ürünlerinden girdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkesinin ‘dost kullanılmayan’ doğalgaz satışı yapamadığında Rus rublesi için satışa yönelik kararnameyi onaylamasıyla, Moskova’ya karşı ‘enerji silahı’nı ilk defa kullanmış olduğu. Rus gazinin dost canlısı kullanıcısına yönelik ödemelere yönelik sistem yeni ürünlerinden girdi.

BORSADA ÇEVRİLECEK

Buna göre, Rus gaz alan ilgili ülkelerin, Gazprombank’tan hesap açmaları gerekirken, ödemeleri bu bankaya yapmalarının söz konusu fonlar Moskova Borsası’nda rubleye çevrilecek. Kararname Rusya’dan alınacak olan ruble ile ödem yapılmazsa, Moskova bunu memnuniyetle değerlendirip sizden kesebilecek. Rusya’daki kadar güçlü bir şekilde planlamamıştı.

ENERJİ SİLAHİ DEVREDE

Bu, Rusya’nın Batı’ya karşı enerji silahını ilk defa kurgu olarak yorumlandı. ‘Dost olmayan’ ülkeler ABD, AB ülke, Birleşik krallık, Güney Kore, Japonya, Ukrayna, İsviçre ve Singapur gibi ülkelerin yanı sıra Rusya’ya giden 15 ülke daha yer alıyorlar.

ALTERNATİF YÖNTEMLER ARANIYOR

Öte yandan Rus iş insanları için rotayı Türkiye’ye çevirirken, Rusya’nın SWİFT’in kaldırılması, ödemelerde soruna yol açtı. Rus satın alımcıların Türkleri yakın markaja kullanan Sigma Elektrik Genel Müdürü Murat Akgül, “İki taraflardan aksamaması için alternatif kullanamayan” dedi.


  • rusya
  • enerjik
  • dogalgaz
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK