Merkezi Kayıt Kuruluşu 20 yaşında!

Merkezi Kayıt Kuruluşu 20 yaşında!

134
0
PAYLAŞ

Merkezi kayıt ofisi 20 yaşında!

Merkezi Kayıt Bürosu (MKK) 20. yılını kutluyor. MKK Genel Müdürü Ekrem Arıkan, “MKK, sermaye piyasası ve menkul kıymetlerin kağıttan dijital kayıtlara, fiziki saklamadan fiziki saklamaya giden yolda geçmişi geleceğe taşıyan bir köprü görevi görüyor. aranan.

Merkezi Kayıt Bürosu (MKK) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Ekrem Arıkan, MKK’nın 20. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Ekrem Arıkan, şunları söyledi:

“21 Eylül 2001 tarihinde kurulan MKK, sermaye piyasaları ve menkul kıymetlerin kağıttan dijitale, fiziki saklamadan kaydi saklamaya uzanan yolda geçmişi geleceğe taşıyan bir köprü görevi görmektedir. Sermayenin kaydileştirilmesinde saklama hizmetleri MKK, Türkiye’nin merkez saklama kuruluşu olma yolunda ilerliyor MKK, 2014 yılında SPK’nın sorumluluğunda elektronik genel kurul sistemi ve sermaye piyasalarının şeffaflık platformu KAP’la işletmecilik hizmetleri vermeye başladı. .) “Ticaret Deposu” rolüne sahiptir.

MKK’nın resmi kuruluşunun 20. yıl dönümü vesilesiyle bugün Türkiye’nin merkezi menkul kıymetler saklama kuruluşu rolünde, ağırlıklı olarak saklama, veri depolama ve raporlama, kurumsal yönetim ve yatırımcı hizmetleri olmak üzere 5000’den fazla kurumsal üyesi bulunmaktadır. 30 milyona yakın yatırımcısı ve 50 milyonu aşan hesap kaydı ile MKK, sunduğu ürün ve hizmetlerle bir finansal altyapı kuruluşu olarak ülke ekonomisinin gelişmesinde kilit oyuncular arasında yerini almıştır.

20 yılı geride bırakırken, İstanbul Finans Merkezi vizyonu çerçevesinde sermaye piyasalarının gelişmesi için üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz ve daha yapacak çok işimiz olduğunu biliyoruz. Bu amaçla, tüm depolama, veri depolama, yatırımcı ve kurumsal yönetim hizmetlerimizde uluslararası en iyi uygulamaları elde etmeye ve standartları yükseltmeye çalışıyoruz.

20. yıl dönümümüz vesilesiyle, ana ortaklarımız Borsa İstanbul, Takasbank, sermaye piyasası sektörü temsilcileri, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ve sektörümüzün denetim otoritesi Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) teşekkür ederiz. , çalışmalarımızdaki sarsılmaz destekleri için tüm paydaşlarımıza, üye kurumlarımıza ve emekleri için teşekkür ederiz. Meslektaşlarıma çok teşekkürler.”

MKK Genel Müdürü ve Ekrem Arıkan, yönetim kurulu üyesi

TÜRKİYE MERKEZİ GÜVENLİĞİ

Borsa İstanbul Grubu ve Türkiye Merkezi Saklama Kuruluşu’nun bir üyesi olan Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK), saklama, veri depolama ve raporlama, kurumsal yönetim ve yatırımcı hizmetleri sunmaktadır. MKK, Ar-Ge merkezi kimliği ve iç kaynakları ile geliştirdiği yazılım, sistem ve platformlar ile yerli ve yabancı sermaye ile finans kuruluşlarına veri ve teknoloji hizmetleri sunmaktadır.

Sermaye piyasasında Ar-Ge merkezi ünvanını alan ilk TÜBİTAK kuruluşu olan MKK, yaptığı teknoloji ihracatı ile uluslararası platformlarda sayılı merkezi menkul kıymet depolarından biridir ve Ar-Ge merkezi kimliği ile öne çıkmaktadır.

COVID-19 salgını koşullarında önemini bir kez daha kanıtlayan ve yurt dışına ihraç edilen MKK’nın “Elektronik Genel Kurul Sistemi (e-GKS)”, şirket pay sahiplerinin Genel Kurullara elektronik ortamda katılmalarına ve oy kullanmalarına olanak sağlarken, Elektronik Yönetim Kurulu Sistemi (e-YKS ile) şirketler dijital ortamda yasal geçerliliği olan yönetim kurulu ve komite toplantıları yapabilmektedir.

DÜNYADA İLK

e-YATIRIMCI uygulaması ile bireysel yatırımcıların sermaye piyasalarına olan yoğun ilgisine karşılık MKK, yatırımcı ekosistemi ile doğrudan iletişime geçmektedir. Ayrıca Veri Analiz Platformu (VAP), MKK’nın kamuya açık verilerini “Saklama Verileri”, “Yatırımcı İstatistikleri”, “Kurumsal Yönetim Verileri” ve “Endeksler” olmak üzere dört ana başlık altında sunmaktadır.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nun (KAP) işletmecisi olan MKK, raporların doğrudan hak sahiplerine gönderilmesini sağlamak için uçtan uca otomasyon kullanan dünya çapında birkaç merkezi menkul kıymet saklama kuruluşundan biridir. KAP’ın yeni arama algoritması ve kullanıcı arayüzü, kullanıcıların aradıkları bilgilere daha kolay ve hızlı bir şekilde erişmelerini sağlıyor.

Türkiye’nin Merkezi Saklama Kuruluşu rolüyle MKK’nın saklama hizmetleri sermaye piyasaları ile sınırlı değildir. MKK, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) “Hisse Bazlı Kitle Fonlaması Tebliği” kapsamında kitle fonlaması sisteminin (KFS) ve Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın (TÜRİB) elektronik ürün tahvillerinin tek sorumlusudur. MKK, hamiline yazılı kayıt sistemi (HPKS) ile anonim ortaklıkların hamiline yazılı paylara ilişkin bilgilerin de kaydi sisteme işlenmesini sağlar.

Sermaye piyasaları için bir altyapı kurumu ve Ar-Ge merkezi olarak MKK, finansal piyasalar için veri ve teknoloji yoğun ürün ve hizmetler geliştirmeye devam etmektedir.


  • merkezi kayıt memuru
  • Ekrem Arıkan
  • Sermaye piyasaları
  • Menkul kıymetler
  • İş haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK