İstanbul’a 8 istasyonlu yeni hat! İşte yeni nesil raylı sistem aracı…

İstanbul’a 8 istasyonlu yeni hat! İşte yeni nesil raylı sistem aracı…

40
0
PAYLAŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi’nin 8 istasyonlu raylı sistem ve yayalara odaklanan yeni nesil bir ulaşım projesi olduğunu belirtti. Bakan Karaismailoğlu, yeni nesil raylı araçları tanıttı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TCDD’nin Avrupa’da altıncı, dünyada sekizinci yüksek hızlı tren işletmecisi olduğunu belirterek, “Demiryolu artık en çok yatırım yapılan ilk ulaşım şeklidir.”

Karaismailoğlu, Kazlıçeşme-Sirkeci Kentsel Ulaşım ve Rekreasyon Odaklı Dönüşüm Projesi’nin Sirkeci Garı’ndaki sunumuna katıldı.

Burada İstanbul’a önemli bir eser daha kazandırmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyleyen Karaismailoğlu, İstanbul ile yapılan her şeyin kısa süreceğini söyledi.

Karaismailoğlu, bugün İstanbul için çok önemli, tarih içeren, çevreye ve insana duyarlı bir projeye başlamaktan gurur duyduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Tarihi güzellikleri ve turistik mekanlarıyla mega şehrimizin merkezi Sirkeci’deyiz. Burası iş, üretim ve alın terini barındırıyor. İstanbullular ve yabancı misafirler için bir merkez ve buluşma noktasıdır. Fatih Sultan’dan bize gidiyor. tarihi yarımada Suriçi Mehmed Han’a emanet… Bu nedenle Kazlıçeşme-Sirkeci raylı sistemini planlı bir ulaşım projesinin çok ötesinde hayata geçirdik, aynı zamanda İstanbul’un turistik cazibesini daha da artıracak hale getirdik. İstanbullulara yeni bir soluk getiren bir proje.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak ülkemizin ulaşım ve haberleşme sistemlerini bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Karayolu, hava, deniz, demiryolu ve iletişim sektörlerini birbirini tamamlayan, etkileyen ve tamamlayan sistemler olarak görüyoruz. Hükümetlerimiz döneminde Türkiye’yi bölgesinde lider bir ülke ve tüm ulaşım modlarında dünyada etkin bir geçiş ve bağlantı noktası haline getirdik.”

– “BAKANLIĞIMIZ TARAFINDAN GELİŞTİRİLEN RAYLI SİSTEMLERDE GÜNLÜK 6,5 MİLYON YOLCU TAŞINIYOR”

Adil Karaismailoğlu, 2003 yılından bu yana demiryolu yatırımına öncelik verdiklerini ve mevcut demiryolu ağlarının tamamını yenileyen ilk iş olduklarını söyledi.

Karaismailoğlu, pistin uzunluğunu 12.803 kilometreye çıkardıklarını kaydederek, 3500 kilometrelik yeni pist inşaatının devam ettiğini bildirdi.

Karaismailoğlu, 2003 yılından bu yana sinyalli demiryolu hattının uzunluğunu yüzde 172, elektrik hattının uzunluğunu ise yüzde 180 artırdıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Tüm şeritlerimizi elektrik sinyalli hale getirmek için yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. 2003-2020 yılları arasında demiryolu yatırımlarına 212 milyar lira yatırım yaptık. Lojistik merkeze dönüştük Bakü-Tiflis-Kars hattımızla bölgemizdeki performansımızı güçlendirdik TCDD’yi Avrupa’da 6., dünyada 8. hızlı tren işletmecisi yaptık.

Ülke genelinde şehirlerarası raylı ulaşımda ve hafif raylı sistemdeki başarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’nin 12 ilinde 812 kilometre uzunluğundaki 312 kilometre uzunluğundaki hafif raylı sistem Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından inşa edildi. Bakanlığımız tarafından yaptırılan ve işletmeye alınan raylı sistemler günde 6,5 milyon yolcu ve yılda 2 milyar 393 milyon yolcu taşımaktadır.

– “DEVLET İLE YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, hayata geçirdikleri projelerle vatandaşları trafik kazasından kurtarırken yaşadıkları sevinci aktararak, iş yerlerine ve ailelerine güvenli ve rahat bir şekilde ulaşmalarını sağladı.

Karaismailoğlu, İstanbul’un yanı sıra Bursa, Ankara, Kocaeli, Konya, Kayseri ve Gaziantep’te 14 ayrı hat üzerinde 185 kilometrelik raylı sistem inşasına devam ettiklerini belirterek, şöyle devam etti:

“İstanbul’da 7 demiryolu hattının yapımına yönelik çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecek. Bunlar Metro Gayrettepe-Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı, Küçükçekmece Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Havalimanı Metrosu, Pendik-Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu, Bakırköy (İamcıDO) -Bahçelievler-Başlıngör-BaşakşakŞak Sakura Hastanesi-Kayaşehir Metro, Altunizade Bugün 7. projesini başlattığımız Ferah Mahallesi-Çamlıca Metro ve Kazlıçeşme – Sirkeci Şehiriçi Ulaşım ve Rekreasyon Projesi 103,0,3 kilometre.

Muhalefetin sözlerine kulak asmadan, polemik yapmadan, emek politikamızdan taviz vermeden milletimiz için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Projelerimiz tamamlandığında İstanbul’un demiryolu ağı 354.3 kilometreye ulaşacak. Enerjimizi İstanbul’un ve İstanbul halkının sorunlarını çözmek için harcamaya devam edeceğiz. Kendi işini yapmayan, devam eden yeraltı inşaatlarına hafriyat dökenlerin insan gücünün çalınmasına asla izin vermeyeceğiz. Muhalefet bu zihniyetin en iyi yaptığı şeydir. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı ve Osmangazi Köprüsü’ne gitmek istemiyoruz dediler. İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve tabii ki 1915 Çanakkale Köprüsü’nü de reddettiler.”

Karaismailoğlu, bu ciddi olmayan ve kısa vadeli zihniyetleri görmezden geldiklerini ve devletin menfaatleri doğrultusunda yollarına devam ettiklerini söyledi.

– “ÜLKEMİZİN DEMİRYOLU AĞINI TAKİP ETMEYE DEVAM EDİYORUZ”

Adil Karaismailoğlu, AK Parti hükümetleri döneminde ulaştırma ve haberleşmeye yapılan yatırımlar arasında en çok yatırımın yapıldığı ikinci ulaştırma türünün demiryolu olduğunu belirterek, günümüzde demiryolunun ilk ulaşım şekli olduğuna dikkati çekerek, yatırımların çoğu yapılıyor.

Karaismailoğlu, demiryolları için ihtiyaç duyulan tüm makine ve teçhizatı Türkiye’de yerli ve milli kaynaklarla ürettiklerini söyledi.

“Jeopolitik konumumuzun avantajı ile Doğu-Batı Hattı, İpek Demiryolu ve Orta Koridor’da yük ve yolcu trafiğinde bölgede lider ülke konumundayız. Ülkemizi avantajlı bir geçiş noktası olarak önceliklendirmeye çalışıyoruz. ” Pekin’den Londra’ya İstanbul demiryolu hattında Marmaray hemzemin geçidi ile bu hattın altın yüzüğünü güvence altına aldık.

Dünyanın en önemli projelerinden Marmaray ile iki kıtayı sular altında birbirine bağladık. Örneğin 2013 yılında dünyanın en özgün ve önemli kentsel ulaşım projelerinden biri olan ve son teknoloji ile inşa edilen Marmaray’ı İstanbul halkının ve tüm Türkiye’nin hizmetine sunduk. İstanbul’da toplu taşıma. ‘İstemiyoruz, yapamayız’ dediler, tabii ki yaptık. Bu da şu ana kadar Marmaray kullanan yolcu sayısının 600 milyonu aştığı anlamına geliyor. İlk yük treninin geçtiği 17 Nisan 2020’den bu yana 1.108 tren Marmaray üzerinden 990.000 ton yük taşıdı.

– “PROJE İLE TOPLAM 786 MİLYONUN ÜZERİNDE TASARRUF YAPIYORUZ. EURO”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu da Kazlıçeşme-Sirkeci kentsel ulaşım ve rekreasyon projesi hakkında bilgi verdi.

Karaismailoğlu, projenin Kazlıçeşme-Sirkeci arasındaki 8,5 kilometrelik demiryolu hattının yaya odaklı, çevre dostu bir şekilde yeniden canlandırılması olduğunu açıkladı.

“Projemiz 74 bin metrekarelik yeni yeşil alanı, 7,5 kilometresi bisiklet ve 6,5 kilometresi yaya yolları, 10 bin 120 metrekaresi ve dinlenme alanları, 6 bin metrekaresi ile İstanbul’umuzun değerini artıracak” dedi. Metrelerce kapalı sosyal ve kültürel alan. Ayrıca projemiz 27 mühendislik yapısı, 9 yaya ve 12 yol geçişi, 3 yaya ve 1 karayolu üst geçidini içermektedir. Yeni neslin yaya odaklı ulaşım projesidir.

2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlayıp İstanbulluların hizmetine sunmak istediğimiz bu proje ile ekonomik açıdan da önemli tasarruflar elde edeceğiz. Proje tamamlandığında, 2023-2053 arasındaki 30 yıllık dönemde 425 milyon Euro, toplamda 786 milyon Euro’nun üzerinde bir gelir elde edeceğiz.

– “BAŞKALARININ SUNDUĞU HİZMETLERDE ALGI İŞLEMLERİYLE SİYASİ YAĞMUR YAPMIYORUZ”

Bakan Karaismailoğlu, hesaplanabilir tasarruf ve gelirlerin ötesinde; Seyahatleri konforlu, güvenli ve kullanışlı hale getirmenin yanı sıra nefes alabilecekleri yeşil alanlar da oluşturduklarını söyledi.

Bunu yaparak sosyal kazancı hesaplamanın mümkün olmadığını vurgulayan Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Başkalarının hizmetlerine güvenmiyoruz ve algı operasyonları yoluyla siyasi kazanımlar elde ediyoruz. Sorumluluk alanımıza giren çalışmalardan vazgeçmeyiz ve başkalarına yük olmayız. Mega şehirde toplu taşımayı ihmal edenlere rağmen İstanbul’un ihtiyacı olan hizmeti vermek için gece gündüz çalışıyoruz. Türkiye’ye getirdiğimiz çalışmalarla, yakıt, CO2 emisyonları ve zaman gibi çevreyi doğrudan etkileyen konularda kazanç sağlayarak, ülkemiz ekonomisine birçok yönden katkı sağlamaya devam ediyoruz.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak oluşturduğumuz sistemler, yasal düzenlemelerimiz ve teşvik politikalarımız ile vatandaşlarımızın yaşam kalitelerinin artırılmasına, ruh ve beden sağlıklarının desteklenmesine ve bu çevre dostu sistemlere büyük önem veriyoruz. Yeni ürün ve hizmet modelleri geliştirerek milletimizin hizmetine sunuyoruz. Tüm bu yatırımları yaparken kamu ve özel sektör olarak dünyadaki teknolojik değişimleri yakından takip ediyor ve çağın hızına ayak uyduruyoruz” dedi.

Karaismailoğlu, projenin mega kentte akıllı ve verimli mobiliteye büyük katkı sağlayacağını ve bahsettiği diğer projeler gibi insan odaklı, çevreye duyarlı bir yaklaşımla İstanbul’a ve Türkiye’ye hizmet edeceğini söyledi.

Bakan Karaismailoğlu, konuşmasının ardından projenin demo alanını inceledi.


  • Yeni nesil raylı araç…
  • Sirkeci-Kazlıçeşme demiryolu hattı
  • Sirkeci-Kazlıçeşme demiryolu hattı son dakika
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK