Gramaj hilesine ‘standart’ çözüm

Gramaj hilesine ‘standart’ çözüm

276
0
PAYLAŞ

?? Ağırlık hilesi için standart çözüm

TSE de kilo sahtekarlığına karşı önlem almalıdır. Ağırlık hilesinin neden olduğu gizli fiyat artışına karşı “Bir ambalaj standardı getirelim” çağrıları pekiştiriliyor. TESK’in aramasının ardından ATO Başkanı Gürsel Baran şunları söyledi:? aranan.

Paketli gıdaların ve temel tüketim mallarının ağırlığının azaltılarak gizli fiyat artışlarına önlem olarak “Bir ambalaj standardı getirelim” çağrıları arttı. Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, AKŞAMiçin yapılan açıklamada. Baran, “Ağırlık sahtekarlığını önlemek için acilen bir paketleme standardına ihtiyacımız var. TSE bununla ilgilenmeli” dedi.

DİKKAT ETMELİ

Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, gıda başta olmak üzere çoğu ambalajlı üründe kilo sahtekarlığının yaşandığını belirterek, “Ürün ambalajı” dedi.

ÇÖZÜM OLABİLİR

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı açıklamada, yasal bir düzenleme ile gıdaların ağırlığının tüketicinin görebileceği şekilde yazılması gerektiğini belirterek, “Ağırlık standardı Sanayi’ye getirilmeli. temsilciler, söz konusu temerrüt uygulamasının aşırı fiyat artışlarına çözüm olabileceğine ve yanıltıcı kurumsal ambalaj uygulamalarının reklam ajansı tarafından halen haksız iş uygulamaları olarak değerlendirilip cezalandırıldığına dikkat çekiyor.

ZİNCİR PİYASALAR 1 AY SONRA SÖZLÜ OLUR

Zincir marketler için açılan rekabet soruşturmasında sözlü savunma aşamasına gelindi. Rekabet kurumu, savunma toplantısının 27 Ekim’de gerçekleşeceğini duyurdu. Soruşturma, Kovid-19 salgını sırasında gıda ve temizlik ürünleri satan zincir marketler ile bunların tedarikçisi olan üretici ve toptancıların fiyat davranışlarını inceliyor. Zincir marketler için WhatsApp grubu kurarak ortak fiyat belirlediklerine dair şikayetler üzerine soruşturma başlatıldı. Şikayetçiler ve söz sahibi olmak isteyen üçüncü kişiler de toplantıya katılabilirler. Bunun için 20 Ekim’e kadar kuruma başvurmanız gerekiyor. Ticaret Departmanı da geçen hafta zincir pazarları kontrol etme kararı aldı.

BEYAZ EŞYA ARAŞTIRMASI

Rekabet Kurumu, Arçelik, BSH Ev Aletleri, Gürses Kurumsal Tedarik, LG, Samsung ve SVS Dayanıklı Tüketim Ürünleri hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Duyuruya göre, bu şirketler ve distribütörlerinin yetkili satıcılara internet satışını yasaklayarak veya yeniden satış fiyatları belirleyerek yasayı çiğnemeleri nedeniyle soruşturma başlatıldı.


  • paketlenmiş gıda
  • gizli artış
  • dilbilgisi hilesi
  • yarışma komitesi
  • Ankara Ticaret Odası
  • Gürçel Baran
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK