Ev sahipleri daha yüksek kira için mahkemeye koştu

Ev sahipleri daha yüksek kira için mahkemeye koştu

26
0
PAYLAŞ

Ev sahipleri daha yüksek kira için mahkemeye dava açtı

Türkiye’nin her yerinde artan talepler nedeniyle ev bulmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Başta İstanbul olmak üzere birçok şehirde kiralık ev bulmak zor ve cepleriniz yanıyor. Eski kiracıyı boşaltıp evi daha yüksek fiyata kiralamak isteyenler tek tek dava açıyor.

İstanbul dahil birçok ilde bazı ilçelerde yüzde 300’lere varan kira artışları konaklama arayanları düşündürürken, bazı mülk sahipleri işi fırsata dönüştürüyor. Avukatlar, kiracılarını feshetmek veya kirayı artırmak isteyenlerin yasal işlem başlatmalarını ve davalardaki artış konusunda farkındalık yaratmalarını tavsiye ediyor.

İKİ SEÇENEK VAR

Hürriyet’in haberine göre, Kiralık konut talebinin yüksek olduğu günümüzde, ev sahipleri iki seçeneği değerlendirmektedir. Öncelikle; Kiranın bölge ortalamasının altında olduğunu düşünen herkes, kiranın üzerinden 5 yıl geçmişse “kira tespit davası” açar ve artış talep eder. Ev sahibi lehine ikinci seçenek ise; Kira sözleşmelerinde 10 yıllık sözleşme uzatma süresi dolanlar için tahliye talep edilir. Kanunlar ne diyor? Kanuna göre, aksi belirtilmedikçe kiralamalar her yıl yenilenir. Ancak 10 yıllık ödemesiz süre sona erdikten sonra ev sahibi “sebep göstermeksizin” kiracıyı feshedebilir. Sadece kiracı, ödemesiz sürenin bitiminden en az 3 ay önce yazılı olarak iptal etmek zorundadır.

Konut kiralarındaki artış, Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı 12 aylık ortalama tüketici fiyat endeksi (TÜFE) kullanılarak hesaplanıyor. Mülk sahibi yasal olarak bu oranı artıramaz. Ancak 5 yıl sonra kiranın tespiti için dava açabilir. Kira sabitleme davalarında ev sahibi “Kiracım bölge ortalamasının çok altında kira ödüyor, düzeltelim” diyor. Bu durumda kira, eşdeğer kira bedellerine göre yeniden belirlenecektir.

ÖZKAYNAK İNDİRİMİ

Avukat Hikmet Güngör’e göre tahliye ve kira tesbiti davalarına yoğun talep var: “10 yıllık uzatma süresinin dolmasına en az 3 ay kala ihtar yapılması gerekiyor. hakim aynı zamanda eski kiracının haklarına da saygı gösterir. Örneğin vatandaş 3.000 kira ödüyor ama semt ortalaması 10.000 lira. Kira hemen 10.000 liraya çıkmıyor. Hakim bir “özkaynak kesintisi” yapar. eski kiracıya ve yeni kiraya karar verin” dedi.

On yıllık kirasını ödeyen kimsenin keyfi nedenlerle tahliye edilemeyeceğini söyleyen Güngör, “Ev sahibi, kendisinin veya baktığı kişilerin ihtiyacı varsa tahliye talebinde bulunabilir.

KİRALAR NEDEN ARTIYOR?

Konut üretimi yavaşlayınca arz sorunu ortaya çıktı.

Konut kredisi faizlerinin artmasıyla orta gelirli vatandaş ev almaktan vazgeçerek kiralamaya yöneldi.

Kısıtlamaların hafifletilmesi nedeniyle düğünlerin ertelenmesiyle kiralık ev talebi arttı.

O yıl hem üniversiteyi kazanan hem de pandemi nedeniyle evlerini kapatan öğrenciler ev aramaya başladı.

Bazı bölgelerde kentsel dönüşüm nedeniyle evlerini boşaltan vatandaşlar, kiralık evlere taşındı.

Bazı ilçelerde yabancı ve göçmenlerin konut talebi de etkili oldu.

‘Oğlum gelecek’ bahane değildi

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, ilk kez bu kadar yoğun tahliye ve kira tahakkuk davalarıyla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti. Avlanmak. Kiraz, “Ev sahipleri önce ‘evden çık kızım oğlum’ seçenekleri değerlendiriliyor. Birincisi sabit kira durumudur. 5 yıl sonra. “Açılabilecek kira tespit davalarının son kullanma süresinin 2-2,5 yıl olduğu bilinmelidir. Mal sahibi, süreç sonunda bölgesel piyasa oranlarının aynı kalacağına inanmamalıdır. Ancak kiracı daha genç ise 10 yıldan fazlaysa yüzde 10 öz sermaye indirimi yapabilir, 10 yıldan fazlaysa yüzde 20 indirim yapabilir.”

Av.Kiraz tahliyelerin 10 yıllık kuralını bir örnekle açıkladı: 1 Ocak 2021’de başlayan 1 yıllık sözleşme ile kiralanan bir ev için süre 31 Aralık 2021’de sona eriyor. Bundan sonra Uzatma süresi 1 Ocak 2021’de başlıyor. tarih. Kanuna göre ödemesiz süre 1 yıldır, bu 1 yılın toplamı 10 yılı geçerse ev sahibi 3 ay önceden ihtar göndermek şartıyla kiracıyı sebep göstermeksizin tahliye edebilir. 31 Aralık 2021’de sona eren bir sözleşme durumunda, toplam 10 yıllık uzatma 31 Aralık 2031 olup, ev sahibi en geç 31 Eylül 2031 tarihine kadar kiracıya fesih ihbarnamesi vermek zorundadır. 01/01/2032 tarihinden itibaren gerekçe göstermeden tahliye davası açabilir. 5 yıllık sözleşmeniz varsa 10 yıl kuralı 5 + 10 yıl olarak uygulanır. Bu günlerde tahliye tebligatı alan vatandaşlar, 10 yıllık uzatma süresi dolan kişilerdir.


  • Kira artışları
  • Rezidanslarda kira fiyatları
  • emlak fiyatlarında son durum
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK