Dijital bankacılığa OVP ile destek

Dijital bankacılığa OVP ile destek

14
0
PAYLAŞ

Orijinal ambalajı ile dijital bankacılık desteği

Dijital bankacılıkta lider ülkelerden biri haline gelen Türkiye, bu alanda yeni adımlara hazırlanıyor.

Hükümet ayrıca dijital bankacılığı geliştirmek için bir dizi adım atacak. Orta Vadeli Program 2022-2024 (OVP) uyarınca, ülkenin finans sektöründe kullanılan teknoloji ekosisteminin gelişimini desteklemek ve dünya finans sektöründe dijitalleşmede liderler arasında yer almak için bilgi sistemleri mevzuatı güncellenmeye devam edecek.

RİSKLER MİMİMİZE EDİLDİ

* Üçüncü taraf risklerini en aza indirmek ve yerli ve milli ürün ve hizmetlerin kullanımını yaygınlaştırmak için Türkiye’nin finansal ekosistemini destekleyen kritik finansal teknoloji şirketleri denetim kapsamına alınacaktır.

* Finansal İçerme, Finansal Eğitim, Finansal Tüketiciyi Koruma Stratejisi ve Eylem Planları, finansal teknoloji ve dijital kanallar dahil olmak üzere paydaşlarla güncellenecektir.

* Yatırım taahhütlü avans kredileri, yerli üretim ve yeşil yatırımlar için yeni bir çerçeveye yerleştirildi.

* Avrupa Yeşil Mutabakatı ile uyum kapsamında, yeşil bankacılık uygulamalarının geliştirilmesine yönelik strateji oluşturma, kurumsal yapılanma, risk yönetimi, raporlama ve kamuyu aydınlatma alanlarında kılavuzlar oluşturulmaktadır.

KONTROL TEKNOLOJİLERİ YOLDA

Zayıflıkları azaltmak için OVP, finansal sektörün boyutuna, karmaşıklığına ve evrimine uygun “denetim teknolojileri”ne vurgu yaparak teknolojik tesisleri ve araçları yetenekli insan kaynaklarıyla ve yeni denetim uygulamaları ve uygulamalarıyla birleştireceğini söylüyor. yaşama yöntemleri geçirilir.

IFM İÇİN DENEY ALANI KURULDU

* Orta vadeli plana göre fintech girişimlerini desteklemek için İstanbul Finans Merkezi’nde bir finans ve teknoloji üssü kurulacak.

* İstanbul Finans Merkezi’ni (İFM) fintech sektöründe küresel bir merkez haline getirecek ödeme işlemlerinde düzenleyici bir deney alanı oluşturuluyor.

* Ödeme işlemlerinde aktif olan Fintech kurumlarının, merkez bankası tarafından işletilen ödeme sistemlerine ve kamuya açık veri tabanlarına erişimi bulunmaktadır.


  • dijital bankacılık
  • orta vadeli program
  • İş haberleri
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK