Coca Cola, soruşturma kapsamında taahhütlerini duyurdu

Coca Cola, soruşturma kapsamında taahhütlerini duyurdu

20
0
PAYLAŞ

Coca Cola, taahhütlerin araştırıldığını duyurdu

Rekabet Kurumu, Coca Cola Satış ve Dağıtım A.Ş.’nin taahhütlerini açıkladı. Sonuç olarak; İndirimler, promosyonlar ve indirimler sadece aynı içecek türü için geçerlidir, ancak sözleşme süreleri 2 yılı aşamaz.

Taahhütlerin detayları, Coca Cola Satış ve Dağıtım AŞ’nin (CCSD) taahhüdü ile sona eren rekabet soruşturması kapsamında açıklandı.

AA’da yer alan habere göre; Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruda, alkolsüz ticari içecekler pazarında birçok ürün kategorisinde faaliyet gösteren CCSD’nin rekabeti önleyerek rekabeti korumak için kanunu ihlal ettiği iddiasıyla ilgili rekabet otoritesinin soruşturma açtığı hatırlatıldı. ürünlerin nihai satış noktalarında satılması.

Soruşturma devam ederken, dosya içeriğinde CCSD’nin ilgili mevzuat uyarınca rekabet endişelerine ilişkin taahhüt prosedürünün başlatılmasını talep ettiği tespit edildi.

Taahhüt sürecindeki müzakereler kapsamında 2’sinde CCSD’nin olduğu bildirildi ve ilgili taahhüt paketinin bağlayıcı hale getirilerek soruşturmanın durdurulmasına karar verildi.

Rekabet kurumu, üzerinde anlaşılan taahhüt paketinin içeriği hakkında kamu ve sektör paydaşlarını bilgilendirmek amacıyla taahhüt paketinin özetini CCSD ile paylaştı.

Bu kapsamda, “Bir sözleşme yerine üç ayrı sözleşme”, “İndirim, promosyon ve indirimler sadece aynı içecek türü için geçerlidir”, “Karbonatsız ürünlerde münhasırlık yoktur”, “Sözleşme süreleri 2’yi aşamaz. yıl”, “Buzdolabı olmayan rekabetçi ürünler dahildir”.

ÖZELLEŞTİRME İŞLERİ YIL SONUNDA TAMAMLANACAK

Mevcut sözleşmelere ilişkin düzenlemeler bir yıl içinde, yükümlülük maddelerine ilişkin uyum çalışmaları ise 31 Aralık’a kadar tamamlanacak.

Sunulan taahhüt paketi ile soğutucu erişim kuralında yeni düzenleme ile rakiplerin satış noktalarında ürün sahibi olma imkanı artacak, tüketiciler satış noktasında daha fazla ürün seçeneğine erişebilecek ve rekabet endişeleri ortaya çıkacaktır. Alt kategoriler dahil edilerek gazlı ve gazsız ürünler ayrıştırılarak ürün portföyünün gücü ortadan kaldırılmaktadır.

Ayrıca, ilgili pazarlardaki rakipler ve satış noktaları ile ilgili rekabet unsurları karşılaştırılabilir hale getirilecek, CCSD iletişimleri ile yerine getirilmesi gereken yükümlülüklere ilişkin farkındalık derecesi artacak, istisnai alanlar dışında sözleşme sürelerinin kısaltılması sağlanacaktır. pazarın rekabet gücünü artıracak ve birkaç istisna dışında Gazsız’ın sona ermesi ilgili pazarlardaki rekabet düzeyini artıracaktır.


  • kola
  • rekabet otoritesi
  • nişanlanmak
  • Coca-Cola soruşturması
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK