Bilecik’teki altın rezervinde makineler 2022’de sahaya inecek

Bilecik’teki altın rezervinde makineler 2022’de sahaya inecek

14
0
PAYLAŞ

Bilecik'teki altın rezervindeki makineler 2022'de sahaya inecek

Bilecik’teki altın rezervinden çıkan makinelerin 2022 yılında proje alanına gelmesi bekleniyor. Öte yandan madendeki çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor.

Bilecik’in Söğüt ilçesindeki 3.5 milyon ons altın madeni için sipariş edilen makineler 2022 yılında proje sahasına gelecek. İlk altın dökümü 2022 için planlanıyor. Gübretaş’a göre, 1. fazın tesis ekipmanları ve madencilik makinelerinin 2022 yılında proje alanına gelmesi bekleniyor.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Bilecik’in Söğüt ilçesinde tespit edilen ve toplam büyüklüğü 6 milyar dolar olan altın madeniyle ilgili araştırmalar tüm hızıyla sürüyor.

ÇED raporu maden sahasında devam eden faaliyetler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunuldu. Gübretaş’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yaptığı açıklamaya göre, ÇED raporunun nihai sonucunun önümüzdeki dönemde çıkması bekleniyor.

2022 YILI İMZALANDI

Büyük altın rezervlerinin çıkarılması ve madencilik için madencilik makineleri için 1. aşamanın tesis ve ekipmanları, 2022’nin başından itibaren proje alanına gelecek.

Gübretaş’a göre, 2022 yılında madencilik makinelerinin gelmesiyle üretime başlanması planlanıyor.

450 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPILDI

GÜBRETAŞ Maden Yatırımlar AŞ CEO’su Fahrettin Poyraz, geçtiğimiz aylarda maden sahasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Poyraz yaptığı açıklamada, “Şu anda makine, ekipman ve siparişlerde ek yatırımlar yapıyoruz. Hedefimiz 2022 yılı sonuna kadar Türkiye ekonomisine ilk altını dökmek.

Bunun 6 milyar dolarlık kısmını çıkarmak için bu yıl, gelecek yıl ve 2023’te toplam 450 milyon dolarlık yatırım öngörüyoruz. GÜBRETAŞ madencilik yatırımı olarak inşallah önümüzdeki dönemlerde Söğüt ve onun dışındaki diğer sahalarda da çalışmalara başlayacağız” dedi.


  • bileklik
  • otlak
  • Altın rezervi
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK