Bakan Karaismailoğlu temelini attı: 1 saatlik yol 14 dakikaya inecek

Bakan Karaismailoğlu temelini attı: 1 saatlik yol 14 dakikaya inecek

22
0
PAYLAŞ

Bakan Karaismailoğlu temeli attı: 1 saatlik seyahat süresi 14 dakikaya indirilecek

Ankara’nın Beypazarı ve Nallıhan ilçelerinde ulaşımı 1 saatten 14 dakikaya indirecek yolun temel taşını atan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bu şekilde 5 milyon lira zamandan ve 4 milyon liradan tasarruf ediyoruz. Akaryakıttan bir yılda toplam 9 milyon lira.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara’nın Beypazarı ve Nallıhan ilçelerinde ulaşımı 1 saatten 14 dakikaya indirecek yolun temel taşını attı. Karaismailoğlu, “Beypazarı-Nallıhan ortak yol projemiz bölgenin tarihi, turistik ve ekonomik hayatını canlandıracak ve kesintisiz güvenli ulaşımı sağlayacaktır. Tasarruf edeceğiz” dedi.

DHA’da yer alan habere göre Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Beypazarı-Nallıhan Yolu’nun temelinin atılmasına katıldı. Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak doğu-batı, kuzey-güney ayrımı gözetmeksizin Türkiye’nin her yerinde yatırımlarına devam ettiklerini söyledi. Karaismailoğlu, “Her projemizi milli bağımsızlığa ve milli ekonomiye doğru bir adım olarak görüyor ve bütünsel kalkınmamızı gerçekleştirmek için adımlar atıyoruz. Bugün başkentimizin iki güzel ilçesi olan Beypazarı ve Nallıhan arasındaki karayolu ulaşımının temel taşını attığımız proje ile çok daha fazla ortak yol standardında olacak” dedi. 2003 yılında ülkemizde başlattığımız demiryolu, deniz ve deniz haberleşmesine sahibiz.Cumhuriyetimizin yüzüncü yıl dönümünde ülkemiz ulaşım ve haberleşme sektöründe bölgesinde lider ve dünyada önemli bir merkez konumundadır. ” dedim.

“HİZMET POLİTİKASI YAPIYORUZ”

Karaismailoğlu, verilen hizmetlerin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“AK Parti hükümetleri döneminde ulaşım ve haberleşmeye 1 trilyon 118 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. 19 yılda 14.000 267 kilometre bireysel yol, 22.000 238 kilometre bölünmüş yol, 6 bin 100 kilometreden bölünmüş yol uzunluğu yaptık. 28 Bin 339 kilometre ile 2023 yılında otoyol uzunluğunu 1.714 kilometreden 3.532 kilometreye, tünel uzunluğunu 50 kilometreden 617 kilometreye 30 bin kilometreye çıkardık. Yollarımızı akıllı ulaşım sistemleriyle donatıyoruz. , yeni işlerin açılması Ekonominin büyümesi için projeler geliştirir, emek ve hizmet politikası yaparız.

“81 MİLYAR OLDUĞUMUZ VAR. ANKARA’YA 764 MİLYON LİRA YATIRIM YAPILDI”

Karaismailoğlu, Türkiye’yi ayakta tutmaya çalışanların umutlarından vazgeçeceklerini belirterek, “50 yıl önceki projeler gibi Türkiye’yi yönetmek isteyenlerin coşkusunu da yarının milletimizin hizmetine bıraktık. yurt içi salgınlara rağmen ülkemizi kalkındıracak vizyon projelerini hayata geçirdik. , Ankara’nın ulaşım ve haberleşmesine 1.172 kilometrede yaklaşık 81 milyar 764 milyon liralık yatırım yaptık. Ankara’daki 2.000 kilometrelik yol ağının yaklaşık yüzde 60’ının ortak yol standardına sahip olduğunu vurgulamak isterim. 2002- Bu arada başkentimize giden otoyollar istikametinde 163 kilometre münferit yol inşa ettik ve 2020 yılında iyileştirdik. 686 kilometre sıcak bitümlü kaplama ürettik. 2002 sadece 2 milyar 708 milyon iken, bu miktar saltanat döneminde 12 milyona yükseldi. 759 milyon liraya çıkardık. Başkentimizde bugün devam eden 29 otoyol yatırımının toplam proje bedeli 5 milyar 549 milyon liranın üzerinde” dedi.

“SOKAK ANKARA-İSTANBUL ALTERNATİF OLACAK”

Bugün temeli atılan Beypazarı-Nallıhan Bölünmüş Yolu’nun 29 büyük otoyol projesinden biri olduğunu kaydeden Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güney Marmara ve İstanbul’u birbirine bağlayan Ankara’nın batısındaki alternatif yol hattımız, güzergah üzerindeki büyük sanayi şirketlerimizin artan ulaşım ihtiyaçlarını karşılayacağı için de son derece önemli. Ortak yolumuz Ankara’dan İstanbul’a doğru iki önemli ilçeyi birbirine bağlar. Aynı zamanda mevcut Ankara-İstanbul yoluna alternatif olacak. Nallıhan arasındaki 59 km uzunluğundaki devlet yolunda daha önce yapılan çalışmalarla yolun 30,6 km’si hizmete açıldı. Yeni projemiz Çayırhan Köprüsü ve bağlantı tünelinden başlayarak Nallıhan ilçesi girişinde sona erecek hattın tek hattıdır. Yolu standart 2×2 şeritli bölünmüş yola yükseltme girişimidir.

KUŞLARI ÖNLEMEK İÇİN KÖPRÜ VE BORULARnNS

Karaismailoğlu, Nallıhan Kuş Cenneti sahasında kalan 5 km’lik bölümde kuşlara zarar vermemek ve 2023’te işletmeye almak için Çayırhan Köprüsü ve bağlantı tünelinde çalışmaların yoğun bir şekilde sürdürüleceğine dikkat çekti. Beypazarı-Nallıhan Bölünmüş Yolumuz tamamlandığında bölgenin tarihi, turistik ve ekonomik yaşamına canlılık katacak ve bir yılda toplam 9 milyon lira, 5 milyon lira zaman ve 4 milyon lira akaryakıt olmak üzere kesintisiz güvenli ulaşıma olanak sağlayacak. . CO2 emisyonlarındaki yıllık azalma 1.524 ton olacaktır. Proje, mevcut Ankara-Bolu-Düzce-İstanbul güzergahına önemli bir alternatif olacak” dedi. .


  • Ulaşım Beypazarı-Nallıhan
  • Bakan Karaismailoğlu
  • Taşıma süresi 14 dakikaya düşürüldü
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK