Akaryakıt sektöründe yeni dönem başlayacak

Akaryakıt sektöründe yeni dönem başlayacak

16
0
PAYLAŞ

Akaryakıt sektöründe yeni dönem başlıyor

Yeni yıldan itibaren akaryakıt bayileri sadece EPDK tarafından yetkilendirilmiş otomasyon firmaları ile çalışabilecek.

Tüzel kişilerin bayi kontrol sistemini kurma ve uygulama lisansı almaları durumunda uyulması gereken idari, mali ve teknik şartlar ile otomasyon şirketleri ve dağıtıcı lisansı sahiplerinin hak ve yükümlülükleri Enerji Piyasası Kurumu tarafından belirlenmiştir. EPDK).

İDARİ ÜCRETLER UYGULANABİLİR

Bu kararla yeterli sayıda personele sahip otomasyon firmalarının en yüksek kalitede hizmet vermeleri sağlanırken, ruhsatı olmayan ve yetkin olmayan otomasyon firmalarının da piyasayı bozan faaliyetlerde bulunmasının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu tarihten sonra yasa dışı hareket eden otomasyon şirketlerine de para cezası kesilebilecek.

Piyasadaki otomasyon sistemlerinin kurulumu, bakımı ve onarımı için EPDK’dan onay başvurusunda bulunan firmaların faaliyetlerinin sürekliliğini sağlayacak yeterli sayıda çalışan istihdam etmesi, faaliyet için gerekli sayıda yetkili servis ağına ve kalite belgelerine sahip olması gerekmektedir. Hizmetler ayrıca yapılacak işin türüne göre finansal yeterliliği sağlayacak sermaye, likidite ve performans ölçütlerine sahip olmak için gerekli şartlara sahiptir.

“KAPATMAK ZORUNDA OLABİLİRİZ”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, düzenlemenin hem bayi faaliyetlerinin aksamaması hem de denetimlerin daha etkin hale getirilmesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi.

Yaklaşık 52 bayi ve 13 bin bayi lisans sahibinin otomasyon sistemleri sürecini bir an önce tamamlaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, şunları kaydetti:

“1 Ocak’tan itibaren akaryakıt sektöründe yeni bir dönem başlayacak. Otomasyon sistemi piyasanın sağlıklı işleyişi için çok önemlidir.Bayi lisansları, bayi denetim sisteminin kurulması, bakımı ve mevzuatlarımıza uygunluğu. Tüketicilerimizin bu durumdan etkilenmemesi için sorumlu sektör temsilcilerimizden gerekli hassasiyeti göstermelerini ve katkı sağlamalarını rica ediyoruz. Bekleyeceğiz.”


  • akaryakıt sektöründe yeni dönem
  • Yakıt endüstrisi
  • sıvı yakıt
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK