ABD için korkutan uyarı: Tarihi bir mali krizi tetikleyebilir

ABD için korkutan uyarı: Tarihi bir mali krizi tetikleyebilir

24
0
PAYLAŞ

ABD için ürkütücü uyarı: Tarihi mali krizi tetikleyebilir

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, “Ülkenin temerrüdü tarihi bir mali krizi tetikleyebilir” dedi. Yellen, Kongre’yi federal borç sınırını yükseltmeye çağırdı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ülkenin temerrüdü “tarihi bir mali krize” yol açabileceği için Kongre’yi ulusal borç sınırını yükseltmeye çağırdı.

Yellen’ın “Kongre, Borç Limitinizi Artırın” başlıklı makalesi Wall Street Journal’da yayınlandı.

Söz konusu yazıda Yellen, ABD’nin yeni koronavirüs salgınının (Kovid-19) neden olduğu krizden çıktığını ve ülkenin bir daha mali sıkıntıya girmemesi gerektiğini belirtti.

Kongre’nin 1960’tan bu yana ülkenin borç tavanını yaklaşık 80 kez yükselttiğini veya askıya aldığını hatırlatan Yellen, bunun yeniden yapılması gerektiğini aksi takdirde Hazine’nin elindeki nakitin yetersiz seviyelere düşeceğini ve federal hükümetin borçlarını ödeyemeyeceğini belirtti.

Yellen, “ABD hiçbir zaman temerrüde düşmedi. Ülkenin iflası, devam eden halk sağlığı acil durumunu daha da kötüleştirecek tarihi bir mali krize yol açabilir” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Yellen, bir temerrütün faiz oranlarında ani bir yükselişi, hisse senedi fiyatlarında keskin düşüşleri ve diğer finansal çalkantıları tetikleyebileceğine dikkat çekerek, “Mevcut ekonomik toparlanmamız resesyona dönüşebilir. Bu krizden ısrarla daha zayıf bir ülke olarak çıkabiliriz. ” .” cümlesini kullanır.

Yellen, Kongre üyelerinin borç tavanını yeniden düşüneceğinden emin olduğunu, ancak hızlı hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

8 Eylül’de ABD Hazine Bakanı Yellen, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye, federal hükümetin geçici fonlama önlemlerinin ne kadar süreceğinin belirsiz olduğunu ve onu Kongre’ye yapılan başvurularda mümkün olan en kısa sürede borç tavanında hareket etmeye çağırdı.


  • ABD Hazine Bakanı Yellen
  • ABD Hazine Bakanı Yellen mali kriz konusunda uyardı
  • ABD küçük kriz
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK